NRD Начало
Вторник, 17 Септември 2024
Начало Калейдоскоп За Базел забавленията са сериозна работа
4848
Калейдоскоп

За Базел забавленията са сериозна работа

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол. Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията

| 01 Септември 2024, 21:00 ч.
За Базел забавленията са сериозна работа
За Базел забавленията са сериозна работа
Снимка © DFA

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Пианистът Силвен Моризе ще изнесе рецитал във Варна. Той пристига в България за участие в Международния театрален фестивал „Варненско лято“ с концерт-спектакъла „Чаплин Пианисимо“, в който свири на пиано. На 14 юни, ден преди събитието, посветено на Чаплин, Моризе ще свири програмата „Шопен, живот в изгнание“ в Радио Варна, съобщават от екипа на фестивала.

Пианистът ще изпълни на роял емблематични произведения от парижкия период на Фредерик Шопен, които композиторът създава след принудителното си изселване от Полша. Ще прозвучи първата от неговите балади оп. 23 в сол минор, написана след пристигането му в Париж, която съчетава драматичен лиризъм и технически иновации.

Публиката ще чуе и завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни, чрез които Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива меланхолични нотки. Програмата включва и мазурки,

Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.

Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.

Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).

Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.

Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се

Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.  

„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове.  Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.

В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на  Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка –  солис

Велико Търново – на 17 август, става част от турнето на „Молец“, а билетите за Пловдив и Варна са наполовина разпродадени, съобщават организаторите. 

По думите им Крис и Юли ще представят на публиката концерт с живи инструменти, хореография и декори. 

„Подготвили сме няколко грандиозни изненади на това турне! Никога не съм присъствал на подобна продукция. Мисля, че всички ще го помним дълго време”, казва Крис Макаров по повод предстоящото турне.

„Спомням си първия ни разговор за турне `2024. Звучеше като нещо толкова далечно, като разговор между две деца, които си говорят какви ще станат като пораснат… А ето, че пораснахме”, добавя Юли Славчев.

Момчетата си спомнят и думите на Ернесто Валенсуела (неразделна част от групата) на

Пета част на изложбата „Обекти в пространството“ на Станислав Вардев ще бъде представена в галерия „Париж“ от 17 до 30 юни. 

Всяка негова изложба носи това име тъй като именно обектите и тяхното парадоксално позициониране в пространството вълнува автора, отбелязват организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата може да се разгледа, както на живо, така и в сайта на галерията. 

„Ще бъдат показани дванадесет нови платна, като основните линии, които са развити са за изтичащото време, човешката душа, изкуството и вярата. Часовници и метрономи неумолимо отмерват изтичащите часове и непрекъснато напомнят, че всичко е преходно и тленно. Един празен стол, една везна, по средата виола и бели пера ни напомнят за някого, който вече го няма, който може би е бил музикант и чиято душа полита нагоре лека като летящите бели пера. Бяла вана насред полето, която прилича н

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи от хора, които разговарят като стари приятели, докато се носят надолу по реката. Всъщност това са непознати, които случайно са попаднали на едно и също течение“, казва Руби и добавя, намигайки: „Доста любовни истории и семейства са заченати във водите на Рейн.“ 

За палавата атмосфера в града извън работно време може би допринася и фактът, че 30 процента от 200-хилядното население...чужденци. Ето още любопитни факти за третия по големина град на Швейцария, който бе избран за домакин на песенния конкурс „Евровизия“ догодина:

Град на музеите
В Базел се намират 40 музея на много малка площ, включително известният Музей на изкуствата с творби на Пикасо, Рембранд и Ван Гог. Всъщност Базел е градът с най-голяма гъстота на музеите в Швейцария!

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за сим

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

Дом на хартията
Първата фабрика за хартия в Швейцария е основана в Базел през 1573 г. Музеят на хартията в Базел разказва историята на производството на хартия и показва колко важен е бил Базел за развитието на хартиената индустрия.

Царство на шоколада
Базел е рай за любителите на шоколада. Всяка година градът е домакин на „Базелския панаир на шоколада“ - най-голямото изложение на шоколад в Швейцария.

Най-старият университет
Университетът в Базел е основан през 1460 г. и е най-старият университет в страната. Много известни личности са учили в Базелския университет, включително Еразъм Ротердамски и Парацелз.

Карнавална дестинация
Карнавалът в Базел е най-големият в Швейцария. В продължение на три дни местните жители празнуват с пъстри костюми и т. нар. „гугенмузика“. Карнавалът в Базел е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Кметството на Базел е друг обект от списъка със световни ценности на културната организация на ООН.

Център на фармация
Базел е важен център на фармацевтичната промишленост. В Базел се намират седалищата на две от най-големите фармацевтични компании в света - Roche и Novartis.

Зелени площи
Базел е зелен град с много паркове и зелени площи. Зоологическата градина в Базел е една от най-старите и красиви зоологически градини в Швейцария. Тя е дом на над 6000 животни от 500 различни вида.

Знаменита архитектура
Базел е известен със своите архитектурни паметници. Скулптури и стенописи на известни художници могат да бъдат открити върху сгради в целия град. Най-известното произведение на изкуството върху сграда в Базел е тази на „Фондация Бейелер“, проектирана от архитекта Ренцо Пиано. Много от фасадите са изрисувани със съвременни арт графити, което се подкрепя от общината.

Световен пазар на изкуство
Изложението Art Basel е международен панаир на изкуствата, който се провежда ежегодно в града от 1970 г. насам. Той предоставя платформа на галерии да покажат и продадат творбите си на купувачи и работи в сътрудничество с местните институции, за да подпомогне растежа и развитието на програмите за изкуство.

Граничен триъгълник
Базел е разположен на река Рейн, която очертава границата между Швейцария и Германия. В града се срещат три национални граници - на Швейцария, Германия и Франция. Той е отправна туристическа точка за пътешествия в трите държави.

„Ще направим така, че заради „Евровизия“ Базел да се превърне от пограничен район с три държави в пограничен район с 40 държави“, заяви Йорг Луц кмет на близкото градче Лорах. Цялата област гледа напред с нетърпение към песенния конкурс – очаква се приходите от него далеч да надхвърлят разходите, които засега се изчисляват на 37 милиона евро.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Зимата на нашето недоволство
Малък градски театър „Зад канала“ от София гостува във Варна със спектакъла „Зимата на нашето недоволство“ по романа на Джон Стайнбек, адаптиран за сцена от ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в парк "Кайлъка" в Плевен. Необичайно студеното за месец септември време не поречи на над хиляда почитате ...
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Юлиан Костов издава втория си сингъл – Home (My Gaia), съобщават от „Орфей мюзик“. През следващите месеци артистът пуска пет песни, а с дистрибуцията се заемат & ...
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата&rdqu ...
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев ще бъде открива на 20 септември в галерия „България“ в Рим в сътрудничество с Българския културен институт, съобщават о ...
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър ...
Тикер в 05:00 ч.
Лили Иванова изнесе концерт тази вечер на откритата сцена на Летния театър в пар ...
Начало Калейдоскоп
4848
Калейдоскоп

За Базел забавленията са сериозна работа

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово.Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

| 01 Септември 2024, 21:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
За Базел забавленията са сериозна работа
За Базел забавленията са сериозна работа
Снимка © DFA

До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии- химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол.

Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.

Пианистът Силвен Моризе ще изнесе рецитал във Варна. Той пристига в България за участие в Международния театрален фестивал „Варненско лято“ с концерт-спектакъла „Чаплин Пианисимо“, в който свири на пиано. На 14 юни, ден преди събитието, посветено на Чаплин, Моризе ще свири програмата „Шопен, живот в изгнание“ в Радио Варна, съобщават от екипа на фестивала.

Пианистът ще изпълни на роял емблематични произведения от парижкия период на Фредерик Шопен, които композиторът създава след принудителното си изселване от Полша. Ще прозвучи първата от неговите балади оп. 23 в сол минор, написана след пристигането му в Париж, която съчетава драматичен лиризъм и технически иновации.

Публиката ще чуе и завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни, чрез които Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива меланхолични нотки. Програмата включва и мазурки,

Най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" беше представено на пресконференция в Шуменския театър днес.

Премиерата на "Земята е плоска" ще бъде на 7 септември, на камерната сцена, обявиха от театъра.

Режисьорът Благой Бойчев е работил с общо четирима актьори (актрисите от трупата на шуменския театър Антония Гюруди и Антония Велева и гост-актьорите Ованес Торосян и Ивайло Драгиев).

Спектакълът е създаден по скечове на израелския драматург Ханох Левин, съобщи Благой Бойчев. Той поясни, че представлението е кръстено на един от диалозите на драматурга. Подзаглавието е "Джемсешън на лесните решения", това е нещо, което изследвахме тук. Текстовете събират различни прояви на конспиративното мислене. Това е социална сатира, с единия крак сме в реалността, допълни той.

Режисьорът подчерта, че има прекрасен диалог с актьорите, че се

Премиера на фестивалния оркестър „Аполония“ е акцент в програмата на шестия ден на Празниците на изкуствата „Аполония“. Събитието ще се състои тази вечер в амфитеатъра в Созопол.  

„В продължение на всички тези години сме представяли не само най-успелите български изпълнители, но и сме подкрепяли младите и талантливи творци във всички жанрове.  Но музиката винаги е имала особено значение за созополските празници, тя има и специално място в художествената програма на фестивала“, отбелязват от екипа.

В концерта ще се изявят Албена Данаилова (цигулка –  концертмайстор на  Виенската филхармония), Светлин Русев (цигулка – концертмайстор на Филхармонията на Романска Швейцария, на Филхармонията в Сеул (2007/2015) и на Филхармоничния оркестър на Радио Франс (2005/2017), Лия Петрова (цигулка –  солис

Велико Търново – на 17 август, става част от турнето на „Молец“, а билетите за Пловдив и Варна са наполовина разпродадени, съобщават организаторите. 

По думите им Крис и Юли ще представят на публиката концерт с живи инструменти, хореография и декори. 

„Подготвили сме няколко грандиозни изненади на това турне! Никога не съм присъствал на подобна продукция. Мисля, че всички ще го помним дълго време”, казва Крис Макаров по повод предстоящото турне.

„Спомням си първия ни разговор за турне `2024. Звучеше като нещо толкова далечно, като разговор между две деца, които си говорят какви ще станат като пораснат… А ето, че пораснахме”, добавя Юли Славчев.

Момчетата си спомнят и думите на Ернесто Валенсуела (неразделна част от групата) на

Пета част на изложбата „Обекти в пространството“ на Станислав Вардев ще бъде представена в галерия „Париж“ от 17 до 30 юни. 

Всяка негова изложба носи това име тъй като именно обектите и тяхното парадоксално позициониране в пространството вълнува автора, отбелязват организаторите.

От екипа уточняват, че изложбата може да се разгледа, както на живо, така и в сайта на галерията. 

„Ще бъдат показани дванадесет нови платна, като основните линии, които са развити са за изтичащото време, човешката душа, изкуството и вярата. Часовници и метрономи неумолимо отмерват изтичащите часове и непрекъснато напомнят, че всичко е преходно и тленно. Един празен стол, една везна, по средата виола и бели пера ни напомнят за някого, който вече го няма, който може би е бил музикант и чиято душа полита нагоре лека като летящите бели пера. Бяла вана насред полето, която прилича н

През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница“), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене“:

„Понякога можете да видите групи от хора, които разговарят като стари приятели, докато се носят надолу по реката. Всъщност това са непознати, които случайно са попаднали на едно и също течение“, казва Руби и добавя, намигайки: „Доста любовни истории и семейства са заченати във водите на Рейн.“ 

Изложбата  „Хунгарикуми“, организирана по повод Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз, бе открита днес в градината „Кристал“ в София.

На 28 табла експозицията представя подбор от „Колекцията на хунгарикумите“, в която могат да се открият избрани ценности, разкриващи създадените от унгарците духовни, културни и материални блага. 

„Избрахме темата на тази изложба с цел да ви запознаем с Унгария още по-добре. Да ви представим такива елементи от Унгария, които са много важни за нас и нашата култура, които са част от ежедневието ни“, каза директорът на Унгарския културен институт Сандра Мишкеди.

Изложбата бе открита от д-р Миклош Борош, извънреден и пълномощен посланик на Унгария в България. „Очевидно всички тук присъстващи знаят много за Унгария и Будапеща. Всеизвестно е например, че супата гулаш, херендският порцелан и избраното за сим

С две нови заглавия и участие в Празниците на изкуствата "Аполония" в Созопол със спектакъла „Всичките наши тела“ по текстове на Георги Господинов започва новият творчески сезон на Драматичен театър „Невена Коканова“ – Ямбол. Това съобщи заместник-директорът на културния институт Румяна Стефанова. 

„Всичките наши тела“ ще бъде представен на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол на 31 август.

Спектакълът на режисьора Мартин Киселов получи три номинации на тазгодишните театрални награди „Икар“.  Вълчо Янев бе отличен за поддържаща мъжка роля. Постановката получи и две награди от „Друмеви театрални празници“ в Шумен – за режисура и за музиката на Калин Николов.

„Това е една ретроспекция на човешкия живот, представена по интересен начин. Текстовете са по прои

Тази година празниците „Свищовски лозници“ ще се проведат от 26 до 29 септември. В празничната програма са включени културно-образователни прояви и концерти на популярни изпълнители в различни жанрове на българската музика, съобщиха от общинската администрация.

В първия ден в Градска библиотека „Проф. Иван Шишманов“ ще бъде открита изложба от снимки и статии на тема „Свищовски лозници – поглед във времето“. След това на тържествено заседание на Общински съвет – Свищов поетът Георги Драмбозов ще бъде удостоен с почетното звание „Почетен гражданин на Свищов“. Вечерта на централния площад „Алеко“ в града ще започне първият концерт на групата D2 – 25 години музика с участието на Димитър Кърнев (китара), Александър Обретенов (бас китара), Васил Вутев (ударни) и Радостин Василев (вокали).

На 27 сеп

Спектакълът „Децата на времето“ на група „Кикимора“, Николо Коцев и Русенската филхармония ще бъдат специалната музикална изненада по време на 12-ото издание на фестивала „Огненият Дунав“ в Тутракан. Това съобщи кметът д-р Димитър Стефанов. Събитието е насрочено за 27 юли, а на сцената ще се качат още група „Дрийм тийм“, Жана Бергендорф и Теодор Койчинов.

Фестивалът ще бъде открит на 24 юли с балетната гала „Танцова фантазия“ с участието на Държавната опера – Русе и балетната школа „Марина Змеева“ от Бургас.

На следващия ден зрителите ще могат да видят спектакъла „Фолклорна приказка“ на Капански ансамбъл – Разград.

Вечерта на 26 юли е озаглавена „Звезден прах над Дунав“ и в нея участие ще вземат трио „Вива“, Тони Димитрова и братя Аргирови.

В програмата са включени и много спортно-развлекателни игри, символично преплуване на река Дунав, воден слалом, н

Изложба със заглавие „Реката“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е дело на Дружеството на художниците в Силистра и е посветена на предстоящия празник на река Дунав – 29 юни.

Изложбата се състои от около 50 творби живопис, графика, керамика и скулптура на художници от крайдунавския град.  Със свои произведения участват утвърдени имена в културните среди, както и млади таланти, тепърва проправящи си път в света на изкуството. Сред авторите личат имената на проф. Ангел Станев, Йордан Колев, Константин Дончев, Пламен Аврамов, Димитър Кулев, Вихрен Иванов, Боян Вихренов, Христина Гаева, Ана Димитрова, Георги Найденов, Стефан Пенчев.

Приветствия към художниците отправиха областният управител Илиян Великов, председателят на местния Общински съвет Димитър Трендафилов и зам.-кметът на Община Силистра Стилиян Стойчев.

Изложбата може да бъде видяна

За палавата атмосфера в града извън работно време може би допринася и фактът, че 30 процента от 200-хилядното население...чужденци. Ето още любопитни факти за третия по големина град на Швейцария, който бе избран за домакин на песенния конкурс „Евровизия“ догодина:

Град на музеите
В Базел се намират 40 музея на много малка площ, включително известният Музей на изкуствата с творби на Пикасо, Рембранд и Ван Гог. Всъщност Базел е градът с най-голяма гъстота на музеите в Швейцария!

Дом на хартията
Първата фабрика за хартия в Швейцария е основана в Базел през 1573 г. Музеят на хартията в Базел разказва историята на производството на хартия и показва колко важен е бил Базел за развитието на хартиената индустрия.

Царство на шоколада
Базел е рай за любителите на шоколада. Всяка година градът е домакин на „Базелския панаир на шоколада“ - най-голямото изложение на шоколад в Швейцария.

Най-старият университет
Университетът в Базел е основан през 1460 г. и е най-старият университет в страната. Много известни личности са учили в Базелския университет, включително Еразъм Ротердамски и Парацелз.

Карнавална дестинация
Карнавалът в Базел е най-големият в Швейцария. В продължение на три дни местните жители празнуват с пъстри костюми и т. нар. „гугенмузика“. Карнавалът в Базел е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Кметството на Базел е друг обект от списъка със световни ценности на културната организация на ООН.

Център на фармация
Базел е важен център на фармацевтичната промишленост. В Базел се намират седалищата на две от най-големите фармацевтични компании в света - Roche и Novartis.

Зелени площи
Базел е зелен град с много паркове и зелени площи. Зоологическата градина в Базел е една от най-старите и красиви зоологически градини в Швейцария. Тя е дом на над 6000 животни от 500 различни вида.

Знаменита архитектура
Базел е известен със своите архитектурни паметници. Скулптури и стенописи на известни художници могат да бъдат открити върху сгради в целия град. Най-известното произведение на изкуството върху сграда в Базел е тази на „Фондация Бейелер“, проектирана от архитекта Ренцо Пиано. Много от фасадите са изрисувани със съвременни арт графити, което се подкрепя от общината.

Световен пазар на изкуство
Изложението Art Basel е международен панаир на изкуствата, който се провежда ежегодно в града от 1970 г. насам. Той предоставя платформа на галерии да покажат и продадат творбите си на купувачи и работи в сътрудничество с местните институции, за да подпомогне растежа и развитието на програмите за изкуство.

Граничен триъгълник
Базел е разположен на река Рейн, която очертава границата между Швейцария и Германия. В града се срещат три национални граници - на Швейцария, Германия и Франция. Той е отправна туристическа точка за пътешествия в трите държави.

„Ще направим така, че заради „Евровизия“ Базел да се превърне от пограничен район с три държави в пограничен район с 40 държави“, заяви Йорг Луц кмет на близкото градче Лорах. Цялата област гледа напред с нетърпение към песенния конкурс – очаква се приходите от него далеч да надхвърлят разходите, които засега се изчисляват на 37 милиона евро.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
В Рим откриват самостоятелна изложба с творби на Никола Гюзелев
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Зимата на нашето недоволство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Публиката в Плевен възнагради с бурни аплодисменти Лили Иванова
Калейдоскоп
Юлиан Костов посвещава втория си сингъл на любовта
Цветни аспекти
Майк Терана: Хората в България обичат изкуството и културата
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.